Mówi się, że aby wyrobić nawyk, należy wykonywać daną czynność codziennie przez 21 dni.

Dzisiaj krótko o nawykach w nauce języków.

Najlepiej byłoby, żeby nauka w ogóle weszła Wam w krew. Zanim to się stanie, musicie ją polubić, a żeby tak się stało, trzeba uczyć się systematycznie. W tym miejscu pewnie część z Was weźmie głęboki oddech i pomyśli „Oj u mnie z tym kiepsko, próbowałam już tyle razy uczyć się angielskiego/niemieckiego/swahili i za każdym razem po kilku dniach wszystko diabli wzięli”. Powzdychajcie sobie chwilkę i czytajcie dalej – jest na to sposób 😉

NA WSZYSTKO JEST PORA
Na naukę też. Załóżcie sobie, że uczycie się o określonych porach i trzymajcie się tego. Brak sprecyzowanego czasu na naukę sprawi, że gdzieś Wam ona ucieknie, albo padniecie ofiarą słynnego „Mam tylko 15 minut, nic w tym czasie nie zrobię”.

PILNUJCIE SIĘ
Przypomnienia w telefonie, karteczki post-it, szkolne bazgranie na ręce 😉 – zastosujcie cokolwiek, co przypomni Wam, że w danej chwili jest czas na naukę. W codziennym biegu łatwo o zawieruchę, dlatego dobry alert nie jest zły 😉

PLAN
Planowanie to jeden z kluczy do sukcesu i, o czym już niejednokrotnie pisałam, jest jednym z filarów nauki języka obcego. Z dobrym planem będzie łatwiej wdrożyć nawyk – najzwyczajniej w świecie będziecie wiedzieli, co macie robić.

ŚLEDŹCIE POSTĘPY
Ktoś bardzo mądry wymyślił kiedyś habit trackery – proste narzędzie do śledzenia i rejestrowania postępów we wdrażaniu nawyków. Wystarczy prosta dwuwierszowa tabelka, w której wpiszecie daty i codziennie będziecie zaznaczać czy się uczyliście.

ALE TO FAJNE!
Idealnie byłoby, gdyby nauka sama w sobie stała się dla Was przyjemnością. Na pewno też można w dodatkowo miły sposób spędzać poświęcany na nią czas. Zróbcie sobie maseczkę, włączcie muzykę w tle. Teraz zewsząd słychać, że już jesień, czas swetrów, kocyków, świeczek i gorącej herbatki – to zróbcie sobie tę herbatkę, zapalcie świeczkę i pouczcie się w przyjemnych warunkach 🙂 Nauka to nie tylko przyswajanie języka – to również chwila dla siebie.

Żeby ułatwić Wam wypracowanie sobie nawyku regularnej nauki, organizuję jesienne bezpłatne wyzwanie językowe „21 dni z angielskim”: już od 1.października przez 21 dni na stronie wydarzenia codziennie będą pojawiać się krótkie zadania dla Was. Mam nadzieję, że po tych trzech tygodniach systematyczna nauka nie będzie już dla Was problemem, a stanie się przyjemnością.

Z kim się widzę? 🙂


Fanpage bloga
Instagram bloga
Mój blog literacki Espresso Books
Instagram Espresso Books

Fanpage Espresso Books

Podziel się!

10 Thoughts on “21 dni do systematyczności”

  • Systematyczność – piękna zaleta, a może nawet nie zaleta a wypracowana umiejętność. Wiesz, dla mnie największym motywatorem do tej systematyczności jest rzeczywiście obserwowanie efektów i innych, świetnie zorganizowanych i systematycznych osób z branży.

  • Świetny tekst, systematyczność i wyrobienie nawtku to zawsze największy problem, nie tylko dla moich uczniów, ale też dla mnie. Jednak wiem, że warto bo choćby 15 minut dziennie się liczy.

    • Zgadzam się, wbrew pozorom właśnie w ciągu tych 15 minut można naprawdę dużo zdziałać – 7 dni po 15 minut i już robi się konkretna ilość czasu 😉

  • Dziękuję za ten artykuł. Pochłaniam wszystko co dotyczy systematyczności, efektywności i lepszej pracy. A myślałaś, żeby zastosować do tego jakieś oprogramowanie albo aplikację do notatek?

    • Miło mi 🙂 Co do systematyczności, sama nie mam z nią problemu, więc jedyne, co stosuję, to uproszczona forma dziennika językowego 😉 Jeżeli chodzi o notatki, podczas nauki robię je wyłącznie ręcznie 🙂

  • Oj należę do tych osób, którym szczególnie nauka języków nie idzie zbyt dobrze. Staram się ostatnio jakby bardziej. Dzisiaj wpadłam na pomysł słuchania lekcji przez słuchawki w czasie odkurzania…. No zobaczymy może tym razem uda się wyrobić ten dobry nawyk nauki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.